Dôchodkové zabezpečenie je téma, ktorú sa často mení a nie je úplne jednoznačná. Radi vám vysvetlíme, ako na Slovensku funguje systém dôchodkového zabezpečenia a ako je to s druhým a tretím pilierom. Spoločne nájdeme riešenie, ako sa s podporou štátu i s vlastnou podporou najlepšie pripravíte na dôstojnú jeseň života.

  • Som živnostník, aký bude môj dôchodok?

    Z dôvodu starnúcej populácie bude priemerný dôchodok dnešnej pracujúcej generácie približne o 20 – 30 % nižší ako dnes. Ako doplnenie štátneho dôchodku je potreba sporiť na dôchodok aj individuálne, napríklad cez program pravidelného investovania. Ak som zarábal ako živnostník mesačne 1000 €, platil minimálne odvody a chcel by som si zachovať aj na dôchodku rovnaký životný štandard, musím mesačne sporiť 54 €.

  • Som zamestnanec, aký bude môj dôchodok ?

    V prípade, ak sa rozhodnete spoliehať v starostlivosti o váš dôchodok iba na štát, môže byť výška tohto príjmu v budúcnosti nepostačujúca. Ako doplnenie štátneho dôchodku, je preto riešením sporiť si na dôchodok aj individuálne, napríklad cez program pravidelného investovania.

Ako doplniť štátny dôchodok vlastnou investíciou

Aj vy patríte medzi tých, ktorí sa spoliehajú, že im štát zabezpečí dôchodok? Pripravte sa na dôchodok zodpovedne a investujte svoje peniaze už dnes do stabilných fondov investovania.

Využite maximum z dostupných možností

Ak ste zamestnaný určite by ste mali porozmýšľať o založení II. piliera, kde sa časť vašich odvodov odvádza na váš osobný dôchodcovský účet. Ak zamestnávateľ prispieva aj na III. pielier, oplatí sa využiť aj túto možnosť.

Koľko si potrebujem odkladať na dôchodok

Neexistuje všebecne dané číslo, koľko by ste si mali odkladať. Otázkou v tomto prípade nie je koľko ale kedy. Na dôchodok by ste mali myslieť už v mladom veku. Včasné sporenie aj malej sumy vám vie zabezpečiť dostatočný kapitál na dôchodok.

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na dôchodok